Wagi w transporcie, przedsiębiorstwach produkcyjnych i małych sklepach

Prowadząc biznes transportowy, magazynowy czy nawet sklep spożywczym potrzeba nam dobrze działających urządzeń pomiarowych masy przedmiotów czyli wag. Są to co do zasady działania urządzenia miernicze wyznaczające masę przedmiotów poprzez równoważenie sił lub poprzez wykorzystanie zjawisk fizycznych.

Poszukując materiałów, które mógłbym poruszyć w tym artykule natrafiłem na firmę Mikrowag – która to w tym sektorze działa już od wielu lat i zdobyła ogromny bagaż doświadczenia. Z tego co udało mi się ustalić sprzedaje wagi zarówno dla wielkich odbiorców (wagi przemysłowe i najazdowe czy samochodowe – o parametrach dochodzących do kilkudziesięciu ton), ale również dla małych przedsiębiorców (wagi elektroniczne, laboratoryjne – do pomiaru masy niewielkich przedmiotów). Skupmy się teraz na podziale ze względu na funkcję wykorzystywanych wag:

Wagi samochodowa (nazywana również najazdową):

Są to wagi najczęściej montowane w jezdni służące do ważenia pojazdów czy określania nacisku na jedną oś.

Przykładowa waga samochodowa - najazdowa (źródło mikrowag.pl)
Przykładowa waga samochodowa – najazdowa (źródło mikrowag.pl)

Wagi przemysłowe:

Są to urządzenia (oczywiście pomiarowe) – używane w przemyśle do automatycznego pomiaru masy produktów na skalę masową.

Wagi przenośne (platformowe):

Są to urządzenia pozwalające wykonywać pomiary masy, dzięki swojej budowie pozwalają na ich przenoszenie i ustawianie w rożnych miejscach – co pozwala dokonywać pomiarów nawet u klienta.

Waga platformowa (źródło: mikrowag.pl)
Waga platformowa (źródło: mikrowag.pl)

Waga sklepowa:

Często występuje wersji elektronicznej umożliwiającej równoczesne określenie kosztu ważonego towaru (zdarza się że jest połączona z kasą fiskalną).

Waga laboratoryjna:

W laboratoriach stosuje się wag precyzyjnych różnej konstrukcji. Aktualnie, najbardziej rozpowszechnione laboratoryjne wagi elektroniczne działają poprzez pomiar kąta skręcenia włókna kwarcowego i są tłumione mechanicznie albo pneumatycznie, aby przyspieszyć pomiar.

Więcej na temat rożnych rodzajów wag elektronicznych, samochodowych czy innych szukać na stronie ich producenta: http://www.mikrowag.pl/

Tak na koniec krótki filmik pokazujący montaż wagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *