Projekt ogrodu i materiały potrzebne do jego realizacji

Zagospodarowanie przestrzeni dookoła domu to podstawowa kwestia, która może przyozdobić nasz budynek lub całkowicie zniszczyć wygląd całej działki. Dlatego też, tak ważne jest odpowiednie zaplanowanie wszystkich prac, które będziemy przeprowadzać w ogrodzie. Kluczowe kwestie to między innymi rozplanowanie wszystkich roślin, ustalenie drogi ścieżek, którymi będziemy mogli spacerować po ogrodzie czy też odpowiednie nawodnienie całej powierzchni ogrodu.

Rozplanowanie wszystkich roślin to podstawa jeżeli chodzi o ogród. Musimy wiedzieć, która roślina potrzebuje ile światła, w jakiej odległości od innych roślin może rosnąć, jakiej gleby potrzebuje. Pamiętajmy także, że każde drzewko lub krzew, potrzebuje innego nawożenia. Wszelkie koncentraty z nawozami, muszą być stosowane z rozwagą.

Ścieżki, które będą przebiegać przez ogród to także bardzo ważna kwestia. Jeśli dobrze je rozplanujemy, będziemy chodzić tylko po nich, a nie po trawniku. Jest to podstawowa kwestia odpowiedniego wyglądu murawy. Gdy jej nie depczemy, trawa może rosnąć gęsta i mocna. Do ułożenia chodnika powinniśmy wykorzystać materiał trwały i ładny. Kostka brukowa jest świetnym materiałem na tego typu miejsca, gdyż swobodnie można ją myć, tak samo jak beton czy płyty kamienne. Jeżeli natomiast ścieżki wysypiemy drobnymi kamyczkami, usunięcie z nich zanieczyszczeń jest bardzo uciążliwe.

Trasy i alejki w ogrodzie [źródło: http://www.ckbdelta.pl/ogrod_galeria.php?id=9]
Temat nawodnienia całego ogrodu musi się pojawić jeszcze przed posadzeniem roślin i ułożeniem ścieżek. Cała instalacja wymaga ingerencji w grunt, dlatego wykonujemy ją na samym początku. Warto jednak znać ułożenie roślin gdyż dopiero wtedy będziemy wiedzieć, które miejsca mają być lepiej nawodnione, a które tej wody nie potrzebują tak dużo. Instalacje wodną wykonujemy za pomocą zwykłych pomp zraszających. Pamiętajmy, aby nie znajdowały się blisko roślin, gdyż wysokie ciśnienie wody może je uszkodzić.

Te elementy są podstawowe w każdym, profesjonalnie urządzonym ogrodzie. Decydując się na takie przedsięwzięcie, nie możemy o nich zapomnieć.

Więcej na temat projektowania ogrodów na http://www.obraz-zieleni.pl/
Więcej na temat kostki brukowej na stronie: http://www.ckbdelta.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *