Instalacja kanalizacji zewnętrznej – jak się za to zabrać?

Jedną z podstawowych prac wykończeniowych, o których nie można zapomnieć przygotowując do użytku świeżo wybudowane gospodarstwo domowe jest zadbanie o stosowną instalację kanalizacyjną. W przypadku jednakże tradycyjnych obiektów jednorodzinnych istotnym aspektem jest nie tylko zatroszczenie się o właściwe wykonanie sieci połączeń wewnętrznych, ale również o należyte podłączenie lokalu do systemu kanalizacji zewnętrznej.

Rozeznaj się w temacie

Czwórnik nastawny 110/50/50/45°-88°
Czwórnik nastawny 110/50/50/45°-88° (źródło: leominor.pl)

Zanim natomiast udasz się do sklepu z materiałami budowlanymi, zorientuj się w tym czy montowana sieć jest ogólnospławna, czy też rozdzielna. W pierwszym przypadku wystarczający okaże się bowiem zakup zaledwie jednej rury, za pośrednictwem której odprowadzane będą zarówno wszelkie ścieki opadowe jak również zanieczyszczenia gospodarcze. Drugi wariant z kolei zakłada podział na dwie oddzielne rury, osobno dla każdego typu odpływów. Po zorientowaniu się w tym, z jakim typem kanalizacji mamy do czynienia możemy planować konkretne zakupy profesjonalnych elementów konstrukcyjnych. Dzięki temu zagospodarowane środki pieniężne nie zostaną wyrzucone w przysłowiowe błoto, a my będziemy spali spokojnie, że nabyte materiały są idealnie dobrane. Na rynku dostępnych jest obecnie szereg rozlicznych odmian rur i kształtek kanalizacyjnych, które są silnie zróżnicowane nie tylko cenowo czy też wymiarowo, ale także pod względem materiału, z jakiego są produkowane.

Postaw na jakość

Trójnik 160/110/67°
Trójnik 160/110/67° (źródło: leominor.pl)

W kwestii instalacji kanalizacji zewnętrznej nie należy oszczędzać. Inwestycja tego typu ma bowiem służyć na lata systematycznej eksploatacji, dlatego też warto wybrać solidne produkty, które wykonywane są w oparciu o najwyższe standardy wytwórcze. Podstawowe części opisywanego systemu to rury oraz kształtki, które najczęściej tworzone są z PP (polipropylen) bądź PVC (polichlorek winylu).  Akcesoria polipropylenowe są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i wyjątkowo trwałe. Ich dodatkową zaletę stanowi także stosunkowo nieduży ciężar. Ponadto wyróżniają się one na tle innych, podobnych elementów dość niską przewodnością cieplną i zupełną niepodatnością na oddziaływanie różnego rodzaju substancji chemicznych, w tym zwłaszcza kwasów oraz zasad. Nie są również zbyt trudne w montażu. Z kolei charakteryzując materiały z PVC warto podkreślić, że są one odporne na wysokie temperatury i podobnie jak wyżej wymienione części PP niewrażliwe na wszelkiego rodzaju preparaty wykazujące właściwości żrące. Mają też wysoką udarność oraz nie ulegają abrazji. Nie ścierają się tak szybko jak inne artykuły tej kategorii i są łatwe do transportowania.

Wybierz optymalnie

W zależności od budowy systemu konieczne jest dostosowanie odpowiednich kształtek kanalizacyjnych. Generalnie wyróżnić można następujące ich rodzaje: trójniki, kolana, nyple, mufy, przedłużki, mimośrody czy też śrubunki. Wszystkie one wykorzystywane są w szeroko rozumianej hydraulice i okazują się niejednolite pod względem materiałów, z jakich są wykonane. Rozmaitość dostępnych produktów sprawia jednakże, że nie trudno jest się pogubić. Jeżeli więc branża hydrauliczna stanowi dla Ciebie „czarną magię”, nie decyduj się na eksperymentowanie, ale poradź doświadczonego fachowca, który zna się na rzeczy. Zlecenie usługi montażu sieci ekspertowi stanowi to nie tylko komfort, lecz także gwarancja niezawodności. Solidne wykonanie raz a dobrze pozwoli również na redukcję kosztów potrzebnych na ewentualne poprawki. Jest to zatem rozwiązanie opłacalne z perspektywy czasu. Mający rozeznanie w temacie spec wybierze za Ciebie niezbędny rodzaj rur oraz kształtek, zwracając uwagę na ich solidność oraz Twoje zasoby portfela.

Źródło pozyskanych informacji: http://www.leominor.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *