Frezowanie i rozwiercanie kominów – co powinieneś wiedzieć?

Rozwiercanie lub frezowanie kominów wykonywane jest w celu poprawy ciągu w systemie kominowym. Przyczyną słabego ciągu może okazać się zbyt mały przekrój komina oraz występujące lokalne przewężenia.

 

Wykonujemy budowę kominów systemowych firmy Schiedel. Bardzo często wykonawcy wykonują niewłaściwie budowę kominów systemowych, co skutkuje najczęściej występowaniem pęknięć kształtek i trójników ceramicznych. Wykonujemy naprawę i przebudowę wkładów ceramicznych w wybudowanych kominach.
Rozwiercanie i przebijanie przewodów kominowych.

Częstą przyczyną słabych ciągów kominowych jest zbyt mały przekrój komina i występujące lokalne przewężenia. Przewężone przewody kominowe nie spełniają wymogów norm, określających niezbędne przekroje. Wykonujem rozwiercenia przewodów kominowych wiertłem fi 150, jak również przebicia przebijakiem ręcznym do średnicy fi 135 mm (w przypadku montażu wkładu kominowego kwasoodpornego i wkładki Alufol do przewodów spalinowych), oraz przebijakiem ręcznym do przekroju 135×135 mm ( w przypadku przewodów kominowych dymowych i wentylacyjnych). Obie metody nie wymagają interwencji z zewnątrz przewodów kominowych.
Uszczelnianie przewodów kominowych wentylacyjnych.

Uszczelnienia przewodów kominowych wykonujemy na dwa sposoby: przy pomocy masy uszczelniającej SKD, oraz wkładki kominowej typu Alufol.
Montaż wkładek Alufol do przewodów spalinowych i wentylacyjnych,

Wkładki tego typu stosuje się celem uszczelnienia przewodów kominowych wentylacyjnych i spalinowych. Dodatkowo w przypadku przewodów spalinowych wkładka zabezpiecza komin przed zawilgoceniem, jest stosowana zamiennie do wkładu kominowego kwasoodpornego.
Montaż wkładów kwasoodpornych

Wkłady kwasoodporne montowane są do przewodów spalinowych celem zabezpieczenia komina przed zawilgoceniem. Stosuje się je również celem uszczelnienia niesprawnych przewodów kominowych spalinowych. Występują dwa rodzaje wkładów: wkłady sztywne w postaci rur długości 1m, oraz wkładów elastycznych stalflex. Wkłady stalflex montuje się w przypadku gdy nie ma możliwości zamontowania wkładu sztywnego – oś komina nie jest liniowa tzn komin nie jest prosty.
Renowacja przewodów kominowych dymowych

Renowację przewodów kominowych dymowych wykonyjemy przy użyciu masy uszczlniającej żaroodpornej typu SKD  firmy Schiedel. Sczegółowy opis metody wykonania renowacji przewodów kominowych tą metodą znajdujesię na stronie www.schiedel.pl.

Metoda ta ma zastosowanie do przewodów komionowych dymowych piecy na paliwa stałe, oraz do przewodów wentylacyjnych.

 

Frezowanie to jeden z ważniejszych i trudniejszych zabiegów kominiarskich. Polega na mechanicznym powiększaniu wewnętrznej części komina, tak aby zmieścił się umieszczony w nim wkład. Technologia ta może też być wykorzystywana w celu usunięcia niepotrzebnej sadzy i spalin, które utrudniają prawidłowe funkcjonowanie przewodu kominowego. W celu wykonania zabiegu frezowania wykorzystuje się specjalne narzędzie – frez kominowy – który, działając od wewnątrz, usuwa zbędne warstwy gruzu i innych szkodliwych substancji.

Jest to więc bardzo dobry sposób na rekonstrukcję uszkodzonego systemu kominowego. W wyniku rozwiercenia komina powiększa się jego średnica, a tym samym również jego prześwit. Frezowanie jest też szczególnie zalecanym zabiegiem, gdy przystosowujemy komin do np. opalania go piecem stałopalnym. Warto wiedzieć, że operacja ta nie ingeruje w żaden sposób we wnętrze domu czy mieszkania. Frez kominowy działa wewnątrz komina i stamtąd też zbierany jest pył, kurz i gruz. Dzięki temu unikniemy konieczności gruntownego sprzątania pomieszczenia po zakończeniu robót.

Po czym można poznać, że dany przewód kominowy potrzebuje frezowania? Będzie ono konieczne jeśli potrzebujemy zwiększyć wewnętrzną, zatkaną część komina. Powiększenie przewodu kominowego jest też zalecane, gdy trzeba poprawić komin lub podłączyć piec lub inne urządzenie grzewcze wytwarzające więcej ciepła niż poprzednio zainstalowane. Frezowanie powinno się odbyć również w przypadku nieszczelnego komina, którego naprawa wymaga zamontowania wkładu kominowego lub wzmocnienie go specjalną masą plastyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *